Ano. Zcela nečekaný název příspěvku, který asi zamotá hlavu i latiníkům. 🙂 Jenže, pokud napíšu jeho lidový název “cikán”, tak to bude velmi zavádějící. 😄 Tedy raději začnu ještě jednou.
Šiškovec černý (Strobilomyces strobilaceus) neboli cikán je poměrně zřídka se vyskytující jedlá houba podle odborníků nižší kvality. Vlastně se mají sbírat pouze mladé plodnice, ale když tyto houby nenacházíte, tak vám je toto doporučení k ničemu. Já jsem tuto zvláštní a v lese skoro neviditelnou houbu našla poprvé loni, jejím tajemným vzhledem jsem byla ohromena, a tak jsem si ji vzala domů k určení. Nejvíce mě překvapilo, že má rourky. Po detailním zkoumání a následné identifikaci jsem se rozhodla, že ji od té chvíle budu sbírat. Jenže od tohoto rozhodnutí jsem už žádnou nenašla. 😄 Až včera. Měla jsem velikou radost, a tak jsem vzala i starší plodnici. 🙂
Jak houbu poznáte? Klobouk má průměr 50–130 mm. Jeho povrch je umbrově hnědý, taškovitě pokrytý tlustými plstnatými šupinami, částečně odstávajícími. Rourky jsou v mládí bělavé, později šedohnědé. Houba se na řezu zbarvuje do červena a otlaky do černa. Polévka, do které přidáte šiškovce, zčerná. 😄 Já jsem je proto raději nakrájela do smaženice.